Dr Marek Sikorski, prelekcja pt. "Ogień z nieba nad Wrocławiem",  w B.P.M.i G. w Ząbkowicach Śląskich
Dr Marek Sikorski, prelekcja pt. "Ogień z nieba nad Wrocławiem", w B.P.M.i G. w Ząbkowicach Śląskich
Drachenstein Drachenstein
1032
BLOG

Ogień z nieba nad Wrocławiem. Wyjaśniam zagadkę historyczną!

Drachenstein Drachenstein Rozmaitości Obserwuj notkę 0

http://www.marek-sikorski-autor.blog.pl

.

  Jedną z największych sensacji w dziejach Śląska była tzw. cudowna obrona Wrocławia podczas najazdu Mongołów w 1241 roku. Jak głoszą historyczne źródła, modlący się na murach obleganego miasta bł. Czesław, dominikanin, sprowadził ogień z nieba, który przepędził najeźdźców. Zdarzenie to przez wiele poprzednich stuleci uważano za prawdziwe. Znane jest ono ze średniowiecznych źródeł, nowożytnej hagiografii i historiografii oraz wielu dzieł sztuki. Współcześnie traktuje się je jako legendę, mistyfikacje lub wydarzanie niemożliwe do weryfikacji.


W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy  w Ząbkowicach Śląskich opowiedziałem o tej dziwnej zagadce. Była to prelekcja pt. „Ogień z nieba nad Wrocławiem”. Odbyła się ona 16 września 2016 roku.  Prelekcję zorganizowała Pani Dyrektor Helena Wolnik-Kliber oraz Pan Jerzy Organiściak.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania moich książek o bł. Czesławie, Mongołach i tzw. cudzie z ogniem oraz innych książek, w tym najnowszej, jaką jest zbiór opowiadań pt. "Sen dziwny i straszny".

.

Wybrane moje publikacje na temat bł . Czesława, Mongołów i tzw. cudu z ogniem

Sikorski Marek, Błogosławiony Czesław. Patron Wrocławia, Nowa Ruda 1993;
ten sam, Kaplica błogosławionego Czesława we Wrocławiu, „W drodze”, nr 6, rok 1988;
ten sam,”Poszli jako psi oparzeni’.Tajemnica ognistego cudu,
“Zeszyty Muzeum Filumenistycznego” ,2, 2002;
ten sam, Studien zur Ikonographie der Grabkapelle des Seligen  Ceslaus in Breslau,
Archiv für schlesische Kirchengeschichte”, Band 47/48, 1990;
ten sam, Wrocławska Apokalipsa, „Wiadomości Kulturalne,” nr 12/13 , 1997;
ten sam, Globus igneus. Błogosławiony Czesław, Mongołowie i cud z ogniem,
Bystrzyca Kłodzka 2005.
...

O co chodzi z tym ogniem nad Wrocławiem?

/fragment prelekcji/

    W średniowieczu i w czasach nowożytnych opowieść o pojawieniu się tzw. cudownego ognia nad Wrocławiem traktowano bardzo poważnie aż do takiego stopnia, że w czasie zbierania materiałów do procesu beatyfikacyjnego zdarzenie to stało się jednym z najważniejszych składników wpływających na przeprowadzenie beatyfikacji, a także zostało oficjalnie uznane za prawdziwe przez ówczesny Urząd Apostolski Kościoła.

Dziś to zdarzenie traktuje się jako legendę, a nawet wytwór fantazji i mistyfikację. Niestety, ale tak też pisali o tym współcześnie: dominikanie, kościelni historycy oraz inni badacze i autorzy.

               Mimo że historia z cudem ognistym nie pasuje do racjonalnego współczesnego świata; jednak kryje ona w sobie pewne treści natury religijnej i politycznej, których ranga należała do najważniejszych problemów średniowiecznej i nowożytnej Europy, bowiem chodzi tu o tragedie i zagrożenie dla świata, jakim były najazdy mongolskie, a później dramat turecki. W tym kontekście należy odbierać powstanie legendy o cudzie z ogniem i w tym duchu interpretować jej trwanie od średniowiecza aż po czasy współczesne. Nie należy jej dyskwalifikować i nazywać legendą lub czynić ją przedmiotem bajecznych opowieści.

Kryje ona bowiem w sobie nie fakty, lecz pewne uniwersalne symbole epoki, w której istniało zagrożenie egzystencji Europy ze strony nie tylko Mongołów ,ale też potęgi tureckiej.

           Traktowanie historii o cudzie z ogniem jako zwykłej hagiograficznej legendy jest niedostrzeganiem wielowiekowej tradycji antypogańskiej w kulturze religijnej, wynikającej z idei obrony chrześcijańskiej Europy przed tragicznym w skutkach zagrożeniem, jakim był islam, Turcy i Tatarzy. Zaznaczyć trzeba, że w historiografii istniała pewna paralela między najazdami Mongołów w średniowieczu a zagrożeniem tureckim i tatarskim w czasach nowożytnych. Piekło i zniszczenia dokonane przez Mongołów w XIII wieku porównywano do zagrożenia tureckiego.

 


Podany wyżej materiał pochodzi z mojej książki pt. Globus igneus.
Błogosławiony Czesław, Mongołowie i cud z ogniem
, wydanej w 2005 roku.


image


Wszelkie prawa zastrzeżone

...

"SEN DZIWNY I STRASZNY " TO MOJA NAJNOWSZA KSIĄŻKA.
JEST TO ZBIÓR OPOWIADAŃ O TRAGICZNYCH ,
SMUTNYCH  ORAZ WSTRZĄSAJĄCYCH SPRAWACH CZŁOWIEKA.

więcej o tym na stronie:

http://groza-fantazja.blog.pl/

.

sen dziwny i straszny reklama-1 — kopia

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Sikorski, "Błogosławiony Czesław"
Marek Sikorski, "Błogosławiony Czesław" Dr Marek Sikorski, prelekcja pt. "Ogień z nieba nad Wrocławiem",  w B.P.M.i G. w Ząbkowicach Śląskich Marek Sikorski, "Globus igneus. Błogosławiony Czesław, Mongołowie i cud z ogniem" Dr Marek Sikorski, prelekcja pt. "Ogień z nieba nad Wrocławiem",  w B.P.M.i G. w Ząbkowicach Śląskich

 Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem  zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości